چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

سفر کردن فعالیتی لذت بخش است و ما را برای مدتی کوتاه از زندگی روزمره و دغدغه های زندگی رها می کند. سفر فواید زیادی دارد که کسانی که زیاد اهل سفر باشند حتما با این فواید و مزایا آشنا هستند. سفر تنها یک تفریح نیست، تجربه ای آموزنده و لذت بخش است که اثرات مفید آن را در مراحل مختلف زندگی خواهیم دید. تاثیرات مثبتی که سال ها و برای یک عمر هم با ما باقی می مانند و به ما کمک می کنند زندگی بهتری داشته باشیم.سفر کردن و کسب تجربه می تواند در تصمیم گیری و شناخت از خودمان کمک کند و ما را لایه های پنهان زندگی خودمان بیشتر آشنا کند. ما در این مقاله سعی در ارائه نکاتی کلیدی برای تمام کسانی که می خواهند تجربه جدیدی را شروع کنند ارائه می کنیم.در ادامه با بونادیا همراه باشید.

۱- افزایش و بهبود در مهارت های اجتماعی و ارتباطی

یکی از مهم ترین و بارزترین فواید سفر کردن بهبود مهارت های اجتماعی و تقویت روابط اجتماعی ماست. این مورد به ویژه در سفرهای خارجی و سفر به مناطقی که به زبانی دیگر صحبت می کنند بیشتر نمود پیدا می کند. در طول سفر ما مدام در موقعیت هایی قرار می گیریم که به نحوی «مجبور» به برقراری ارتباط با دیگران هستیم. اگر در زندگی روزمره می توانستیم از این ارتباطات پرهیز کنیم، اما در سفر مدام وادار به معاشرت و ارتباط با دیگران هستیم و این موضوع می تواند در نهایت منجر به بهبود مهارت های اجتماعی-ارتباطی ما بشود. اگر انسان درونگرایی هستید، اگر خجالتی هستید و از برقراری ارتباط با غریبه ها هراس دارید و اگر می ترسید بدون تسلط بر زبان با خارجی ها ارتباط برقرار کنید سفر کردن فرصتی ایده آل و بی نظیر برای شما خواهد بود.

چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟
چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

۲- آرامش ذهنی

همه ما در زندگی روزمره مدام با انواع و اقسام استرس ها و تنش ها مواجه هستیم و همه این عوامل باعث خستگی و فرسودگی ذهنی می شود. اما اگر چند روزی به خود مرخصی بدهید و به سفر بروید تازه متوجه ارزش و اهمیت داشته ها و آدم های دور و برتان می شوید و آرامش و رضایتی لذتبخش را تجربه خواهید کرد. به قول معروف «تا چیزی را از دست ندهید قدر آن را نخواهید دانست!» به این ترتیب یکی از بهترین فواید سفر کردن آرامش ذهنی و خلاقیتی است که به ما می دهد و به ما انرژی لازم برای ادامه زندگی را می دهد. حتما بسیاری از شما برای خودتان مکان هایی برای زمانی که کلافه از کار و زندگی به آنجا پناه می برید دارید و در آنجا فارغ از اتفاقات آن دنیای بیرون فقط خودتان هستین و خودتان.

چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟
چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

۳- خلاقیت بیشتر

زندگی روزمره به مرور خلاقیت و نوآوری ما را کاهش می دهد و ما را اسیر روزمرگی می کند. اما به محض این که از دایره امن زندگی روزمره بیرون می آیید ذهن خلاق تر می شود؛ چرا که در موقعیتی جدید و ناآشنا قرار گرفته و مدام باید برای هر لحظه و موقعیت تصمیم گیری کند. این شرایط به شما کمک را می کند که احساس کنید که در این قسمت از زندگی تنها کسی که می تواند برای زندگی شما تصمیم بگیرد فقط خودتان هستین . اگر در شغل و زندگی تان احساس روزمرگی و کسالت می کنید و دیگر آن خلاقیت سابق را ندارید، چند روزی مرخصی بگیرید و به سفر بروید. آن وقت با ذهنی خلاق تر و پرانرژی به زندگی بر می گردید و در تمام مراحل این تاثیر مفید را مشاهده خواهید کرد.

چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟
چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

۴- ذهنی بازتر و طرز تفکری جهان شمول تر

یکی از فواید سفر کردن این است که ما را با آدم های مختلف از فرهنگ های متفاوت آشنا می کند. این فرصت فوق العاده به ما یادآوری می کند که به جز ما تعداد بیشماری انسان در این دنیا زندگی می کنند که مثل ما فکر نمی کنند و اعتقادات و طرز فکرهای مختلف و گاه متضادی دارند. با این حال همه با هم برابریم و می توانیم در عین حال که مثل هم فکر نمی کنیم در کنار هم با صلح و دوستی زندگی کنیم. سفر کردن همیشه یکی از راه های شناخت دوستان و همراهانمان است که در این مسیر می توانیم با اخلاقیات و روحیات یکدیگر بیشتر آشنا شویم.

چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

۵- افزایش اعتماد به نفس

اگر اعتماد به نفس خوبی ندارید و اگر فکر می کنید از پس خیلی از موقعیت ها و مشکلات بر نمی آیید به سفر بروید. یکی از فواید سفر کردن این است که به ما نشان می دهد چقدر قوی هستیم و چقدر توانایی داریم. این موضوع به ویژه در تنها سفر کردن نمود بیشتری پیدا می کند و ما را با خودِ واقعی و توانمندی هایمان آشنا می کند. در طول سفر مدام در موقعیت هایی قرار می گیریم که باید تصمیم بگیریم و مشکل یا موانعی را از سر راه برداریم. وقتی خیلی خوب و مسلط موفق به این کار می شویم آن وقت است که اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنیم و به خودمان بیشتر اعتماد می کنیم.

چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

۶- آمادگی برای موقعیت های پیش بینی نشده

بسیاری از ما دوست داریم زندگی مان بر اساس برنامه ریزی و نقشه پیش برود و از مواجهه با موقعیت های پیش بینی نشده پرهیز می کنیم. به همین دلیل کم کم اسیر روزمرگی می شویم و دیگر دست به کارهای جدید نمی زنیم و وارد موقعیت های جدید نخواهیم شد. یکی از فواید سفر کردن اما همین است که به ما نشان می دهد زندگی همیشه هم نباید بر اساس نقشه و برنامه از پیش تعیین شده پیش برود. گاهی لذت بخش ترین تجربیات زندگی موقعیت های پیش بینی نشده و به اصطلاح یهویی هستند! بنابراین سفر به ما کمک می کند با تقویت مهارت ها و اعتماد به نفس از مواجهه با موقعیت های جدید نترسیم و اتفاقا از آن ها لذت ببریم و به استقبال آن ها برویم.

۷- درس واقعیِ زندگی

ما سال ها در مدرسه و دانشگاه درس می خوانیم و چیزهایی یاد می گیریم که شاید در زندگی واقعی به کارمان نیایند. اما یکی از فواید سفر کردن این است که به ما درس زندگی می دهد، آن هم از نوع کاربردی و کاملا مفید و سودمند برای زندگی! ملاقات با آدم های جدید از فرهنگ ها، نژادها و زبان های مختلف به ما درسی بزرگ می دهد که در تمام طول زندگی برایمان مفید خواهد بود. سفر به ما می آموزد که فارغ از مدرک و تحصیل و موقعیت شغلی، این محبت و دوستی و انسانیت است که در نهایت اهمیت دارد و واقعا ارزشمند است.

چرا باید سفر کنیم و فواید سفر کردن در چیست؟

۸- خلق خاطراتی شیرین

یکی دیگر از فواید سفر کردن این است که روابط دوستی و خانوادگی ما را تقویت می کند. اگر همراه با اعضای خانواده و دوستان به سفر بروید خاطراتی شیرین و به یادماندنی در کنار هم خلق خواهید کرد که تا سال ها یادآوری آن ها حسی لذت بخش و خوب به شما می دهد. مرور خاطرات و عکس های یادگاری که از سفر گرفته اید به شما یادآوری می کند که چقدر دوستان و اعضای خانواده تان را دوست دارید و آن ها هم شما را دوست دارند.

۹- تفریح و خوش گذرانی

در کنار تمام فواید سفر کردن که ذکر کردیم جا دارد به خوشگذرانی اشاره کنیم.چیزی که ما از آن غافل هستیم و شاید به فراخر دنیایی که در آن زندگی می کنیم مجبور به پذیرش ان هستیم داشتن تفریح و لذت بردن از زندگی است.

اگر در زندگی روزمره دچار تنش و استرس هستیم چه چیزی بهتر از چند روز سفر لذتبخش و مفرح می تواند به ما کمک بکند؟

این که چند روز بتوانیم از تمام دغدغه های زندگی دور بشویم و فقط و فقط خوش بگذرانیم. این کار ذهن ما را آرام می کند و با انرژی ای که از سفر می گیریم می توانیم دوباره به زندگی روزمره برگردیم و این بار قوی تر و باتجربه تر با شرایط و موقعیت های زندگی روبرو شویم.

۱۰- خودشناسی

یکی از عمیق ترین و ماندگارترین فواید سفر کردن کمک به خودشناسی است.

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم در سفر مدام با موقعیت های جدیدی مواجه می شوید که معمولا در زندگی روزمره با آن ها روبرو نبوده اید.

سفر به شما نشان می دهد که تا چه حد صبورید، تا چه حد قوی هستید و در موقعیت های جدید چه واکنش هایی خواهید داشت.شاید این مهمترین دلیلی باشه که توصیه می کنیم به سفر کردن، چرا که به شناخت خودتان منجر می شود و وقتی که شنا از خودتان شناخت پیدا کنید بهتر می توانید با دنیای بیرونتان ارتباط برقرار کنید.

به اشتراک بگذارید:
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *