گل، دروازه ورود به سایر مواد مخدر

گل یکی از خطرناک‌ترین مخدر‌هایی است که این روز‌ها در دست جوان‌ها می‌چرخد، این ماده مخدر در ایران آنقدر بازار پررونقی پیدا کرده که براساس آخرین آمار و ارقام اعتیاد در کشور، دومین مواد مخدر مصرفی در میان مصرف کنندگان مستمر مواد مخدر معرفی شد. به همین دلیل دانستن علائم، نشانه‌ها، عوارض و نحوه مصرف گل به شناخت این ماده مخدر کمک می‌کند. در این مقاله سعی شده تا به بعضی از این علائم، نشانه‌ها، عوارض و نکات مربوط به آن پرداخته شود.

ماری جوانا یا گل

گل یک مخدر جدید نیست بنابر اعتقاد روان‌پزشکان «گل» همان ماری‌جوانای تغییر یافته است که از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه (cannabis) بدست می‌آید. ماری‌جوانا که امروزه با نام‌های گوناگون شناخته می‌شود، نوع طبی آن با نام (گل) وارد بازار ایران شده است. این گیاه با دارا بودن حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است در حالی‌که ماری‌جوانای معمولی (غیر طبی) که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌شود، دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده لذا اثرات سوء مصرف نوع طبی آن­را به­‌دنبال ندارد.

ماری جوانا اعتیادآور هست یا نیست؟

خیلی از جوانان واقعا نمی‌دانند که این مواد، مخدر است و نباید آن‌ها را استفاده کرد. یکی از دلایل مصرف بی رویه این ماده، ناآگاهی است. جوان‌های ما شنیده اند که ماری جوانا در کشور‌های دیگر مجاز است و حتی به عنوان دارو استفاده می‌شود، به همین دلیل با خودشان می‌گویند ما هم استفاده کنیم. حتی فکر می‌کنند وقتی کسی به آن‌ها هشدار می‌دهد، هشدارش کاملا اشتباه است و فقط قصد ترساندنشان را دارد. باید بدانیم ماده‌ای که در خارج از کشور به اسم ماری جوانا معروف است و در برخی کشور‌ها مصرف آن منعی ندارد، چیزی نیست که اکنون مصرف کنندگان این ماده در کشور ما مصرف می‌کنند.

هرچند گل در باور عمومی حتی کم خطرتر از حشیش و ماری جوانا معرفی شده است، این درحالی‌ست که میزان توهم‌زایی آن ۴ تا ۶ برابر بیشتر از حشیش اعلام شده است و می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، فرد معتاد شود، چرا که به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خود جایگزین آن می‌شود؛ بنابراین با مصرف نکردن گل، فرد دچار اظطراب شدید، بیقراری، وحشت زدگی، تپش قلب شدید و… می‌شود.

ماده مخدر گل و  تغییرات رفتاری

ماده مخدر گل ماریجوانا) به دلیل خاصیت شادی آوری آن پرمصرف‌ترین ماده مخدر در جهان است. ماده مخدر گل سبب ایجاد احساس سرخوشی در فرد می‌گردد. همین احساس سرخوشی زیاد سبب فاصله گرفتن فرد از خانواده­اش می­شود. همچنین تغییرات قابل توجهی را در میزان تشنگی، اشتها و خواب بسته به شرایط جسمی فرد ایجاد می­‌کند. این افراد معمولا بعد از مصرف ماده مخدر گل (ماریجوانا ) تمایل زیادی به خوابیدن دارند و در زمانی که احساس خماری می­‌کنند بی خواب می­‌شوند.

تغییر رفتار از بارزترین پیامدهای ماده مخدر گل (ماریجوانا) می­‌باشد که در اوایل مصرف تشخیص علت این تغییر رفتار برای خانواده مشکل است. این افراد نسبت به گذشته گوشه­‌گیر­تر شده و تمایل شرکت در جمع­‌های خانوادگی را از دست می‌­دهند و تمایل زیادی به گذراندن وقت با دوستان و دیر آمدن به خانه پیدا می‌­کنند. زمانی که فاصله زمانی زیادی از مصرف فرد می‌­گذرد، پرخاشگری، بی قراری و اضطراب از بارزترین تغییر رفتارهای­ی‌ست که می­‌توان در فرد مشاهد کرد.

خاصیت منحصر به فرد ماده مخدر گل

ماده مخدر گل توهم­زای طبیعی است که بعد از مصرف آن زمان برای فرد کند می­‌گذرد. این ماده با تاثیر برروی سیستم عصبی و قوی کردن حواس و تمرکز فرد در اوایل مصرف سبب می­‌شود تا فرد احساس کند زمان کندتر می­‌گذرد. از منحصر به فردترین ویژگی­‌های ماریجوانا می‌­توان به زمان تاثیر آن اشاره داشت. مدت تاثیر ماریجوانا بسته به نژادی آن بین ۴ تا ۱۰ ساعت است که بعد از این مدت یعنی در فردای آن روز هیچ اثری از علائم مصرف در شخص مصرف کننده باقی نمی‌ماند.

چند مورد از علائم مصرف گل

این ماده مخدر حتی با یک‌بار مصرف، اعتیادآور است؛ تا جایی که با مصرف نکردن آن فرد دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب و …می‌شود.

 افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان و گلو، گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری و خشم، افسردگی و انزوا از جمله عوارض شایع مصرف ماری جوآنا و مشتقات آن مانند گل است.

این ماده اثرات مخربی روی حافظه و عدم تمرکز می‌گذارد به طوریکه فرد به شکل دائم وسیله‌ای را جا می‌گذارد و شماره تلفن‌ها و اسامی را فراموش می‌کند.

توهم و هذیان از شایع‌ترین عوارض مصرف گل بلافاصله بعد از مصرف آن است به طوریکه فرد دچار توهم شنوایی، دیداری و هذیان گویی می‌شود.

خنده‌های بی‌مورد و قرمز شدن چشم در بسیاری از مواقع علامت اصلی مصرف گل به ویژه در نوجوانان است.

عوارض ماده مخدر گل در کوتاه مدت

برخی از شایع ترین عوارض ماده مخدر گل ( ماریجوانا ) که در کوتاه مدت اتفاق می‌افتد عبارتست از:
– افسردگی شدید و بروز علائم افسردگی در فرد
-اضطراب و استرس

-کاهش اشتها

-مشکلات خواب

-از دست دادن وزن

-پرخاشگری و عصبانیت

-تحریک پذیری

-بی قراری

-کابوس های شبانه

-حرص و ولع مصرف

-مشکلات تنفسی و سرفه های شدید
– بوی بد دهان

عوارض مصرف بلند مدت این ماده مخدر

-از دست رفتن حافظه

-کاهش و از دست دادن تمرکز

-اختلالات یادگیری

-نوسانات اخلاقی

-پرخاشگری و عصابنت های غیر قابل کنترل

– اختلالات جنسی و کاهش میل جنسی

-مشکلات باروری

-مشکلات کاری و مالی

-آسم

-برونشیت

-سرطان

ماده مخدر گل و ایجاد وابستگی روانی شدید

این ماده با کاهش عملکرد سیستم انتقال پیام­های عصبی در مغز موجب ایجاد حالتی آرامش بخش در فرد می­گردد. تاثیرات ماده مخدر گل دیر اثر می­کند اما در زمانی که کشیده می­شود سریعترین تاثیر را دارد. مدت زمان اثر ماده مخدر گل (ماریجوانا) بین ۲ تا ۶ ساعت می­باشد. ماده مخدر گل یا ماریجوانا برخلاف مواد مخدر که وابستگی جسمی بالایی دارند و ترک کردن آن با درد جسمانی بالایی همراه است؛ وابستگی جسمی ندارد. این ماده وابستگی ذهنی و روانی شدید در فرد به وجود می­آورد.

گل دروازه ورود به سایر مواد مخدر
دکتر دیوید مک داول از دانشگاه کلمبیا که سال‌ها در خصوص مسایل مربوط به ترک این ماده مخدر تحقیق کرده معتقد است، روند درمان به این ماده مخدر در افرادی که بصورت هر روزه از آن استفاده می‌کنند بسیار دشوار است. نکته‌ای که باید بسیار به آن توجه داشت این است که استفاده از این ماده مخدر در واقع دروازه اصلی ورود و استفاده از سایر مواد مخدر است. بسیاری از افراد که در حال استفاده از مواد مخدر بسیار وحشتناک مانند کراک و شیشه هستند و اعتیاد خود را از این ماده مخدر آغاز نموده اند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد فرآیند ترک این ماده مخدر بیشتر بر مبنای روش‌های ذهنی قرار دارد بنابراین درمان افراد معتاد به این ماده فقط زمانی صورت می‌گیرد که تحت نظر روانپزشک متبحر باشند، چون این ماده مستقیما روی مغز تاثیر می‌گذارد، برای ترک چنین موادی بهتر است فرد در کنار رفتن به کمپ، حتما از خدمات پزشکی و روانپزشکی هم کمک بگیرد.

کمپ های ترک اعتیاد گل

مبنای روش های مورد استفاده در مراکز ترک اعتیاد بر مبنای جلوگیری از مصرف مجدد ماده مخدر می باشند. اما از آنجایی که ماده مخدر گل وابستگی جسمی ندارد، قطع یک باره و حبس شدن تنها تمایل فرد را برای مصرف مجدد ماده مخدر گل (ماریجوانا)  بیشتر می کند. علاوه بر این فرستادن جوانان به مراکز ترک اعتیاد می تواند آسیب های شدیدی را بر روی روان آنان بگذارد و آنان را با مواد مخدر جدید آشنا کند.

درمان ماری جوانا با دارو

برای ترک اعتیاد به ماریجوانادر حال حاظر هیچ داروی جایگزینی وجود ندارد و به هیچ وجه تجویز خودسرانه داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب به جای ماده مخدر گل نتیجه بخش نخواهد بود.

به اشتراک بگذارید:
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *